page 1
page 2
page 3
page 4
page 5
page 6
page 7
page 8
page 9
page 10
page 11
page 12
page 13
page 14
page 15
page 16
page 17
page 18
page 19
page 20
page 21
page 22
page 23
page 24
page 25
page 26
page 27
page 28
page 29
page 30
page 31
page 32
page 33
page 34
page 35
page 36
page 37
page 38
page 39
page 40
page 41
page 42
page 43
page 44
page 45
page 46
page 47
page 48

Exhibition News Awards 2011This year's winnersThe fi fth annual EN awards took place at the Business Design Centre on 20 May. Here are the winners as chosen by our judging panel.Best Supplier to Organisers (Sponsored by Boothseal)? ASP ?Special commendation: Melville Exhibition and Event ServicesBest Venue (Sponsored by SO Group)? Excel London ?Special commendation: Manchester CentralBest International Venue(Sponsored by Agility Fairs)? ADNEC ?Special commendation: Suntec SingaporeBest Launch Show(Sponsored by Royal Horticultural Halls)? Golf Live - Brand Events ?Special commendation: Baby Show for Trade - Clarion EventsBest Consumer Show(Sponsored by The Events Venue at Bluewater)? Gadget Show Live - Upper Street Events ?Special Commendation: Ideal Home Show - Media 10Best Trade Show (Sponsored by ACC Liverpool)? Caffè Culture - Upper Street Events ?Special commendations: ICE Totally Gaming - Clarion EventsTechnology for Marketing and Advertising (TFM&A) - UBMBest Designer (Sponsored by B Brown)? Mark Wilday - Clements and Street Design Build ?Special commendation: Phil Baker - Melville Exhibition and Event ServicesBest Client Support Provider(Sponsored by Octanorm)? Mike Chambers - Melville Exhibition and Event Services ?Special commendations: James Barnett - DB SystemsJenni Green - ShowliteBest Venue Marketer(Sponsored by Thorns Group)? Adi Clark - The NEC Group ?Special commendation: Tom Lambregts - Earls Court and OlympiaBest Venue Event Manager(Sponsored by International Confex)? Neil Davis - Olympia ?Special commendation: Chris Owen - Ricoh ArenaRising Star (Sponsored by Business Design Centre)? Clare Barker - Fresh RM ?Special commendation: Rob Chapman - CloserStill MediaBest Salesperson(Sponsored by Red Recruitment)? Rosie O'Neill - Ocean Media ?Special Commendation: Matt Bradley - Legend ExhibitionsBest Consumer Show Marketing Manager(Sponsored by Total Displays)? Michael Enser - National Boat Shows ?Special commendation: Sarah Sandys-Renton - BBC Haymarket ExhibitionsBest Trade Show Marketing Manager(Sponsored by Showplans)? Lucy Pitt - CloserStill Media ?Special commendation: Ruth Galpine - UBM LiveBest Operations Manager(Sponsored by Hamilton Rentals)? Lourda Derry - easyFairs ?Special commendation: Miriam Sigler - Clarion EventsBest Event Director(Sponsored by Excel London)? Andy Gibb - Ocean Media ?Special Commendation: Kate Chambers - Clarion EventsBest Employer (Sponsored by esprecruitment)? Business Design Centre ?Special commendation: Melville Exhibition and Event ServicesThe Green Award(Sponsored by Interchange Communications) ? Fresh RM ?Special Commendation: Earls Court and OlympiaBest Supplier to Exhibitors(Sponsored by Marketpoint)? Melville Exhibition and Event Services ?Special commendation: CEVA Showfreight